Michal Poliak: po 14 rokoch prepájam financie s realitami

Dnes som pre vás vyspovedal kolegu Michala Poliaka. Bavili sme sa o tom, prečo sa rozhodol po 14 rokoch prepojiť svet financií zo svetom realít a prečo sme založili realitnú kanceláriu Realitka pre každého. Autor otázok: Daniel Marčan.

Predstav sa v krátkosti a povedz ľuďom niečo o sebe

Volám sa Michal Poliak, mám 34 rokov a celý svoj život žijem v Kysuckom Novom Meste, mám vyštudovaný ekonomický smer. Vo finančnom sektore sa pohybujem viac ako 14 rokov a z toho už viac ako 4 roky pracujem ako nezávislý finančný poradca a sprostredkovateľ.

Na čo sa presnejšie špecializuješ ako finančný poradca?

Prioritne sa venujem komplexnému finančnému manažmentu osobných financií, čo znamená, že pre klientov robím kompletnú analýzu ich financií, aby ich mali vyriešené čo najlepšie a najoptimálnejšie. Po 14 rokoch vo financiách som hlboko presvedčený, že viem najlepšie pomôcť ľuďom len komplexným poradenstvom, ako je životné poistenie, tvorba železnej rezervy, poistenie majetku, dôchodkové piliere, hypotéky, spotrebné úvery a investovanie.

Tak ako pri ostatných témach, tak aj pri riešení bývania klientom poskytujem najvyššiu odbornosť, rýchlosť a informovanosť o aktuálnom stave. Rozdiel medzi mnou a inými bolo vždy urobiť niečo naviac a byť ochotný poradiť aj v ďalších veciach spojených s hypotékou a bývaním. Samozrejmosťou je tiež kvalitný servis všetkých zmlúv.

Prečo teda reality a založenie realitnej kancelárie?

Posledné 4 roky som v pravidelnom telefonickom alebo osobnom kontakte s inými realitnými maklérmi, pretože moji klienti, ktorým riešim financovanie, cez hypotéky kupujú danú nehnuteľnosť v drvivej väčšine od predávajúceho, ktorý zveril predaj svojej nehnuteľnosti realitnej kancelárii.

Na pár svetlých výnimiek sa však stretávam s realitnými maklérmi, ktorých práca spočíva v tom, ak to zjednoduším, že sa nafotí daná nehnuteľnosť a fotky sa vložia na web. Nemajú žiaden systém, žiadne procesy, slabú propagáciu a prezentáciu.

‚‚Realiťáci‘‘ pomaly reagujú na otázky kupujúceho, nemajú prehľad o majetkových pomeroch nehnuteľnosti, ako sú vecné bremená a ťarchy, alebo tlačia kupujúcich do financovania pomocou hypotéky cez ich realitnú kanceláriu. Ak si kupujúci dovolia nesúhlasiť, tak sú znevýhodnení, dostanú pokutu alebo si v najhoršom prípade nehnuteľnosti ani nemôžu kúpiť. Rovnako tak nevedia, ako funguje ideálny kúpno-predajný proces a o bankových či stavebných znalostiach už ani nehovorím.

Perličkou je, že v rámci Českej a Slovenskej republiky je 90 % nehnuteľností, ktoré realitní makléri predávajú, nedostatočne prezentovaných a promovaných.

Nemáš pocit, že realitných maklérov je na trhu veľa?

Ak by sme zobrali celkový počet realitných maklérov, cca 4 000, tak cca 500 maklérov to robia naplno a venujú sa realitám na plný úväzok. Tým, že každá realitná kancelária má svoj systém práce a pravidlá fungovania, tak aj v tejto sfére je vyššia fluktuácia.

Treba tiež povedať, že priestor na kvalitu je tu vždy a práve tento priestor zakladá možnosť príchodu na trh s vlastnou realitnou kanceláriou aj v prípade, že by ich bolo reálne omnoho viac.

Ako si dospel k tomu, že chceš vytvoriť vlastnú realitnú kanceláriu a pôsobiť ako realitný maklér?

Dôvodov bolo viacero. Hlavný dôvod bol ten, že som dostával a stále dostávam čoraz viac dopytov od mojich klientov, s ktorými riešim financie, či im viem pomôcť aj s predajom nehnuteľnosti alebo so servisom, ktorý je s kúpno-predajným procesom spojený. Rovnako ako som spomínal, veľkou motiváciou boli sklamania mojich klientov a rovnako klienti daného realitného makléra, kvôli ktorému sa predĺžil celý kúpno-predajný proces. V skratke poviem, že maklér prestal komunikovať a urobil viaceré fatálne chyby, ktoré vždy stáli peniaze a už spomenutý čas.

Rovnako cítim potrebu zmeniť povedomie ľudí, aby vedeli oceniť kvalitnú službu realitnej kancelárie a nebrali ‚‚realitky‘‘ ako nejaké zlo. Chcem dosiahnuť,  aby sa vytratil pojem – realitné kancelárie nevolať“. Preto sme vznikli ako „REALITKA PRE KAŽDÉHO“. Naozaj si každý môže vybrať, čo chce z našej ponuky využiť.

V čom chcete byť alebo ste lepší ako ostatní realitní makléri?

Prinášame a ponúkame top kvalitnú služby v rámci komplexného zastrešenia predaja nehnuteľnosti nášho klienta, ktorú predáme za čo najvyššiu cenu. Posúvame tiež štandard poskytovaných služieb na vyššiu úroveň, čo v našom ponímaní znamená, že klient môže od nás očakávať profesionálneho fotografa, videomakera, právnika, notára, marketéra, zábery s dronom, naozaj parádny homestaging. Ďalej pôjde o zabezpečenie financovania cez finančného poradcu so 14-ročnou praxou, zabezpečenia znalca, geodeta a pod.

A ako to je s tým predajom? – veď ľudia si vedia predať nehnuteľnosť cez bazoš. Je realitka všade potrebná?

Na konci dňa si vieme ‚‚skoro všetko‘‘ spraviť sami, už len záleží v akej kvalite a koľko nám to zoberie času, koľko sme (ne)ušetrili peňazí a či (ne)nastanú nejaké problémy v budúcnosti.

Pri predaji nehnuteľnosti ide o desaťtisíce, státisíce, daňové povinnosti, právne náležitosti, do procesu prichádza aj banka a tak treba mať všetko jasné, aby nejaká chyba alebo škoda nevyšla draho alebo nespôsobila zmarenie celého kúpno-predajného procesu nehnuteľnosti.

Štandardne človek predáva 1-2 nehnuteľnosti za život a to potvrdzuje, že je dôležité mať pri sebe skúseného realitného makléra, ktorý vie zabezpečiť všetky služby a nad rámec priniesť klientovi aj možnosť využiť iné služby, ako napríklad získanie financovania na kúpu niečoho ďalšieho.

V ktorých oblastiach by ste najviac vedeli pomáhať predávajúcim s predajom nehnuteľnosti?

V našej realitke vo všetkých oblastiach, ak by sme nerátali prenájom a výkup nehnuteľnosti.

Ľudia si väčšinou zvolia začiatok predaja svojej nehnuteľnosti tak, že nehnuteľnosť nafotia mobilom a fotky ‚‚hodia‘‘ na bazoš. Rovnako, tam pridajú hlášku RK nevolať. Chápem každého jedného človeka, keďže viem, že je to zakorenené z minulosti, kedy služba realitného makléra nemala žiadnu kvalitu a pridanú hodnotu. Doba sa ale zmenila a tieto postupy sú čoraz viac zastaralé, nesú v sebe množstvo komplikácií a potenciálne môžu nehnuteľnosť podhodnotiť, čo znamená stratu peňazí pre každého predávajúceho.

Dnešné možnosti, nástroje, pomôcky a technológie výrazne pomáhajú vylepšiť a urýchliť proces predaja nehnuteľnosti. Ľudský faktor stále zohráva tu najviac dôležitú časť predaja už od analýzy cez obhliadky až po odovzdanie nehnuteľnosti kupujúcemu.

Vieš svojím potencionálnym klientom-predávajúcim pomôcť aj ak už začali s predajom sami alebo nejako ‚‚pohoreli‘‘ niekde v procese predaja?

Áno, vieme. Každá situácia je individuálna a vždy záleží od konkrétneho prípadu. V rámci úvodného stretnutia a následnej analýzy si vieme odkomunikovať všetky možnosti a začať spoluprácu, ktorej výsledkom bude predaná nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu a čo najkratšie obdobie.

Stačí sa pozrieť okolo seba alebo na internet a každý môže vidieť, že aj realitní makléri predávajú zle. Ako teda môžu predávať ľudia ako samopredajcovia na bazoši? 

Ak predávate nehnuteľnosť a chceli by ste využiť služby poctivej realitnej kancelárie, môžete sa na nás obrátiť.

Toto bol krátky rozhovor s Michalom, ktorý sa môže stať aj vaším realitným maklérom a predať aj vašu nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu. Ak máte nejaké otázky, napíšte mu súkromnú správu.

Picture of Daniel Marčan

Daniel Marčan

Volám sa Daniel Marčan a spoločne s Michalom Poliakom som založil realitnú kanceláriu REALITKA PRE KAŽDÉHO, aby sme priniesli našim klientom TOP realitné služby a zmenili povedomie o realitách k lepšiemu.
Zdieľajte tento článok, ďakujeme:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

Nekalé praktiky realitných maklérov

Dnes vám prinášame súhrn nekalých praktík realitných kancelárií, ktoré sa neštítia používať rôzne temné taktiky a postupy v honbe za ziskom….
hypotéka, financie, financovanie, úver, sprostredkovanie, maklér, poradca

Čo je exkluzívna zmluva a prečo je pri predaji pre vás lepšia?

Prečítajte si, čo znamená exkluzívne sprostredkovanie a prečo to zásadným spôsobom ovplyvňuje úspech pri predaji vašej nehnuteľnosti…
realitka pre každého, nehnuteľnosti, predaj, maklér, realitný maklér, realitka