Ak vlastníte nehnuteľnosť, určite ste sa už stretli s pojmom „List vlastníctva“. Je to azda najdôležitejší dokument, na základe ktorého viete preukázať, že ste majiteľom danej nehnuteľnosti.
Tento článok vám prináša podrobnú sondu do pojmov a súvislostí, ktoré list vlastníctva sprevádzajú. Povieme si aj jeho použitie, kde ho nájdete a ďalšie zaujímavosti, preto čítajte pozorne ďalej.
Základné informácie
List vlastníctva (LV) je základný súbor – zdroj popisných informácií o nehnuteľnosti alebo nehnuteľnostiach a ich vlastníkoch (údaje o nehnuteľnosti, jej vlastníci, ťarchy a bremená), ku ktorým sa viaže. Preukazuje teda vlastníctvo – právo k užívaniu nehnuteľnosti a bez tohto dokumentu sa pri úkonoch spojených s nehnuteľnosťou (napríklad pri predaji, pri vybavovaní hypotéky, pri oceňovaní nehnuteľnosti, pri darovaní…) nezaobídete. Právna úprava, ku ktorej sa list vlastníctva viaže, je „Zákon č. 162/1995 Z. z.“ o katastri nehnuteľností a vo vyhláške „461/2009 Z. z.„
Aké typy Listu vlastníctva poznáme?
V zásade poznáme štyri typy LV, ktoré v praxi existujú. Odlišujú sa informáciami a právnym významom čo nám hovorí, kedy a kde môžete danú verziu použiť.
- Informatívny výpis – Tento typ LV je určený iba na informatívne úkony, najmä pri preverovaní nehnuteľností alebo získavaní údajov o jej vlastníkoch a pod., pričom obsahuje len aktuálny stav. Zároveň je voľne dostupný komukoľvek.
- Výpis z listu vlastníctva – Tento typ LV je možné získať na katastrálnom úrade. Výpis obsahuje informácie o nehnuteľnostiach a vlastníkoch aktuálne, a platné ku dňu vydania výpisu. Vydáva sa len vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi nehnuteľosti.
- Kópia listu vlastníctva – Tento typ LV získate na katastrálnom úrade. Kópia LV obsahuje informácie o nehnuteľnostiach a vlastníkoch aktuálne, a platné ku dňu vydania výpisu. Zároveň oproti výpisu z LV obsahuje naviac aj všetky predchádzajúce zmeny, ktorými bol daný LV dotknutý. Kópia sa tiež vydáva len vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi nehnuteľosti. Výpis a kópia LV sú právne rovnocenné.
- Originálny list vlastníctva – Ide o originálny dokument, ktorý je v úschove katastra a ten kataster nevydáva nikomu.
Kde môžete List vlastníctva vyhľadať alebo ho získať vo fyzickej – tlačenej forme?
Ku listu vlastníctva, ktorý je však nepoužiteľný na právne úkony a má v zásade len informatívny charakter, sa môžete dostať na nasledovných portáloch (ide o portále úradu ÚGKK – Úrad geodézie, kartografie a katastra, a takto zobrazené LV obsahuje vždy len aktuálny stav):
- Mapky ZBGIS – Ide o kompletnú katastrálnu mapu Slovenska, na ktorej nájdete všetky nehnuteľnosti a ich údaje. Viete vyhľadávať podľa parciel, vlastníkov, čísiel listu vlastníctva a pod. Ďalej tu viete merať vzdialenosti, prepínať rôzne typy pohľadov (satelit, ortofoto…) a mapky obsahujú aj tlačidlo, ktoré vás po kliknutí presmeruje na danú lokalitu v google mapách.
- Portál CICA – Ide o portál, kde viete rovnako prehliadať údaje katastra, ale bez mapy. Tento portál bol veľkom hackerskom útoku na kataster spustený skôr, než mapky a bolo na ňom možné potrebné listy vlastníctva vyhľadať. Viete tu hľadať podľa čísla LV, čísla parcely, vlastníka, súpisného čísla a tiež vyhľadávať katastrálne konanie.
- Portál ESKN – Naviac oproti mapkám alebo CICA portálu obsahuje aj rôzne zoznamy, štatistiky a kontakty na kataster.
- Web ÚGKK – Na všetky vyššie menované portále sa môžete dostať pomocou webu ÚGKK – dá sa označiť ako priamy web katastra a okrem užitočných odkazov obsahuje množstvo ďalších informácií súvisiacich s týmto úradom.
Ak potrebujete vydanie kópiu listu vlastníctva alebo výpis z listu vlastníctva vo fyzickej forme (pre vydanie musíte byť vlastník alebo jeden z vlastníkov, ktorý je na danom LV zapísaný), ktorý už na právne úkony využiteľný je, máte dve možnosti:
- Katastrálny odbor – Zájdite na kataster v katastrálnom území, v ktorom sa predmetná nehnuteľnosť nachádza. Tento kataster má v úschove originál listu vlastníctva a vie vám na počkanie po uhradení správneho poplatku vystaviť jeho kópiu alebo výpis (právne rovnocenné) použiteľné aj na právne úkony. Správny poplatok je aktuálne 12 €.
- Slovenská pošta – Ak nebývate alebo sa nenachádzate v lokalite, v ktorej sa nachádza nehnuteľnosť, máte možnosť zájsť na poštu, ktorá vám kópiu listu vlastníctva rovnako na počkanie vystaví. Poplatok je taktiež 12 €.
Pozor, v týchto prípadoch platí (kataster + slovenská pošta), že na právne úkony ho môžete použiť maximálne tri mesiace. Potom musíte požiadať o novú kópiu.
Čo obsahuje List vlastníctva a aké sú jeho základné časti?
Záhlavie
Každý list vlastníctva pre nehnuteľnosti na území Slovenska má rovnakú štruktúru. Táto štruktúra začína záhlavím, v ktorom nájdete Obec, Okres a Katastrálne územie, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Zároveň tu je dátum a čas vyhotovenia LV.
Časť A: Majetková podstata
Majetková podstata listu vlastníctva obsahuje údaje o nehnuteľnosti alebo nehnuteľnostiach (ak je ich na danom LV zapísaných viac). Nájdete tu dôležité údaje a rôzne identifikátory nehnuteľnosti ako parcelné číslo a typ parcely, výmera, druh nehnuteľnosti, súpisné číslo, či je nehnuteľnosť v extraviláne alebo intraviláne obce (mimo alebo v zastavanom území obce), rôzne popisy a pod.
Súčasťou majetkovej podstaty je aj legenda, ktorá presne popisuje jednotlivé označenia, ktoré sa tu nachádzajú (napr. druh stavby „9“ znamená, že ide o „Bytový dom“, umiestnenie pozemku „1“ znamená, že pozemok sa nachádza v zastavanom území obce a pod.). Ak by ste si chceli pozrieť kompletnú legendu, čiže všetky označenia, ktoré môžete v legende nájsť, pozrite si prílohu vyhlášky č. 461/2009 Z. z. ÚGKK.
Časť B: Vlastníci a iné oprávnené osoby z práva k nehnuteľnosti
Ďalšia časť obsahuje mená a údaje všetkých vlastníkov nehnuteľností uvedených na liste vlastníctva. To znamená, že tu nájdete nielen meno, priezvisko, trvalé bydlisko a dátum narodenia vlastníkov, ale aj údaje o bytových a nebytových priestoroch atď. Ďalej tu môžete nájsť rôzne poznámky. Jedna osoba môže samozrejme figurovať na viacerých listoch vlastníctva (je majiteľom viacerých nehnuteľností)
Nachádza sa tu aj veľkosť spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti (napr. jeden z vlastníkov vlastní 1/4 pozemku, ale môže to byť napr. aj 34/120 a pod.).
Ďalšia dôležitá informácia v tejto časti je aj titul nadobudnutia nehnuteľnosti – ako sa daný vlastník k vlastníctvu nehnuteľnosti dostal. To bude napríklad darovacia alebo kúpna zmluva, alebo uznesenie o dedičstve, pri ktorom bude uvedený aj dátum nadobudnutia.
Tiež tu môžete nájsť rôzne plomby, ktoré znamenajú, že na danej nehnuteľnosti prebieha určitá zmena – katastrálne konanie (napr. „Plomba vyznačená na základe V-4853/2025 Zmluva o zriadení, obmedzení alebo zrušení vecného bremena“)
Časť C: Ťarchy
Na rad prichádza posledná časť, ktorá vás informuje o rôznych bremenách a ťarchách, ktoré sa na nehnuteľnosti nachádzajú. Je možné povedať, že ak niekto ide kupovať nehnuteľnosť, tak ideálny prípad je kupovať ju s „čistým“ listom vlastníctva. To znamená, že by sa v tejto časti nemalo nachádzať nič, resp. iba poznámka „bez tiarch“.
To ale neznamená, že nehnuteľnosť nemôže pri kúpe nejakú ťarchu obsahovať. Napríklad na nehnuteľnosti môže existovať záložné právo, ak funguje ako záloh na hypotéku (majiteľ si vzal hypotéku a ručí danou nehnuteľnosťou, táto časť však neobsahuje výšku dlhu). Ďalej pri pozemkoch môže existovať vecné bremeno uloženia inžinierských sietí a pod.
Ťarchy a bremená sú veľmi široká téma a preto sme sa jej samostatne venovali v článku, ktorý nájdete tu.
Samozrejme, ak kupujete nehnuteľnosť a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku, obráťte sa na nás a my nehnuteľnosť preveríme, a pomôžeme vám ju kúpiť.
Je možné v praxi naraziť na chyby v LV?
V praxi sa môžete stretnúť s nesprávnymi údajmi na listoch vlastníctva. To sa stane napríklad vtedy, keď sa vlastník nehnuteľnosti zosobáši a zmení sa jeho meno, alebo vlastník nehnuteľnosti zmení adresu trvalého pobytu, pričom katastru nenahlási zmenu údajov. Na tento úkon má vlastník 30 dní a následne kataster tieto zmeny zapíše do listu vlastníctva.
Ak sa stretnete ako vlastník nehnuteľnosti s chybou v liste vlastníctva, požiadajte kataster o opravu tejto chyby. Kataster chybu opraví (je povinný zo zákona ju opraviť).
Som presvedčený, že vás tento článok zaujal a priniesol potrebný prehľad o Listoch vlastníctva a ich náležitostiach. Ak máte ďalšie otázky, určite sa pýtajte v komentároch, alebo nás priamo kontaktujte. Využite naše služby realitnej kancelárie či už pri predaji nehnuteľnosti alebo poradenstve – realitnom servise. Tiež budeme radi, ak tento článok podporíte a budete ho zdieľať so svojimi známymi. Ďakujeme.